Scroll Top
Ataşehir, 8215/2. Sk. no:1/A, 35000 Çiğli/İzmir

Çocuklara Yönelik CAS Testi ve Zeka Testleri

cas testi

Ne Amaçla Ve Nasıl Yapılır?

Cas Testi, Wısc-r Zeka Testi, Wısc-4 Zeka Testi

Danışmanlık hizmeti alma talebiyle bir merkeze gittiğinizde görüştüğünüz uzman size bazı testler önerebilir. Bunların içinde sıkılıkla önerilen cas testi ya da wısc-r ve wısc-4 gibi zeka testleri ya da bilişsel değerlendirme sistemleri vardır. Özellikle çocuk danışmanlığı söz konusu olduğunda pek çok aile çocuklarına test uygulanacağını duyduklarında, anormal bir durumun olduğu, ciddi düzeyde yolunda gitmeyen şeylerin olduğu kanısına varır. Bunun aileler için kaygı verici olması oldukça anlaışırdır. Aslında her uzmanın sizin ve çocuğunuzun hakkında doğru ve sistematik bilgi alması için, yapılandırılmış soru listesine ihtiyacı vardır. Amacı ise değerlendirme sırasında hiçbir ayrıntıyı atlamamaktır.

Sürecin en başında bu şekilde alınan bu bilgiler ise gelişimin takibi için de oldukça önemlidir. Tabi ki test uygulama talebiyle uzmanınız size geldiğinden; bunun ne testi olduğunu, ne amaçla kullanıldığını ve bu testin sonucundaki elde edilecek verilerin ne işe yarayacağını sormak ve bilmek istemek ebeveyn olarak en doğal hakkınızdır. Bu aşamada ise danışmanınız size güvenilir ve yeterli bilgileri verecektir. Siz istemediğiniz takdirde de hiçbir uzman çocuğunuza bilginiz olmadan test uygulama hakkına sahip değildir.

Çocuklara danışmanlık hizmeti içerisinde uygulanacak testler şu şekilde gruplanabilir:

  • Gelişim testleri

Gelişim testleri, çocuğun okula hazır olup olmadığını öğrenmek amacıyla aile talebiyle uygulanabilir. Aynı zamanda kurumdaki uzmanın gözlemi sonucu, okula hazırlık ya da gelişimini desteklemek amacıyla oluşturulması planlanan eğitim programı için aileden izin alınarak da uygulama yapılabilir. Test sonuçlarına göre çocuğun gelişim düzeyini belirleme, çıkan sonuca uygun eğitim programı hazırlayıp uygulama ya da gerekirse doğru yönlendirmelerle çocuğun en yüksek seviyede yararlılığını sağlama amaçlanmaktadır.

Bunların içinde; AGTE (Ankara Gelişim Envanteri), Denver-2 Gelişim Testi, Okula Hazırlık Testi, Metropolitan Testi,Frostig Gelişimsel Görsel Algı testi, Gessell Gelişim Figürleri sayılabilir.

  • Bilişsel değerlendirme testleri (zeka testi, algı testleri)

Zeka testleri bir uzmanın yönlendirmesi ile aile aracılığıyla kuruma gönderilmiş bir rapor dahilinde uygulanabilmektedir. Bu konuda ailenin özel talebi uygulanması için yeterli değildir. Algı testleri ise gözlem sonucu uzmanın talebi doğrultusunda da uygulanabilir. Zeka testlerinin sonucu puan olarak aileye söylenmez, raporu aileye açık bir şekilde teslim edilemez. Yönlendiren uzman ile uygulayan uzman arasında aile aracılığıyla, kapalı zarf içinde taşınabilir.

Zeka testlerinin dışında CAS testi ya da Cas Bilişsel Değerlendirme Sistemi ailenin talebi ile de uygulanabilen bir bataryadır. Zeka testi olarak geçmemektedir. Çocuğun genel bilişsel yapısı, zorlandığı alanları belirlemek ve gerekli hallerde destek alanları sağlayabilmek için kullanılmaktadır.

CAS Testi ( Cognitive Assessment System), WISC-4 Zeka Testi, WISC-R Zeka Testi  ile ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Yorum yapmak için giriş yapmış olmanız gerekir.