Scroll Top
Ataşehir, 8215/2. Sk. no:1/A, 35000 Çiğli/İzmir

Elif Can Öztürk

ELİF CAN ÖZTÜRK KİMDİR?

Elif Can Öztürk,

2013 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Lisansı sırasında Ege Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Servisi’nde kaygı bozukluğu olan çocuklarla yapılan grup çalışmalarına asistan olarak katılmış ve yapılan Korku Avcısı uygulamalarını birebir gözlemleme imkanına sahip olmuştur. Aynı hastanenin Bağımlılık, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nde staj yaparak yetişkin psikiyatri servisinde bulunmuştur. Hem poliklinik uygulamalarını öğrenmiş hem de yatan hastaları gözlemlemiş, tedavi süreçlerini incelemiştir. Yetişkin psikolojisi, danışmanlığı ve terapisi ile ilgili pek çok gözlem yapma imkanı bulmuştur. Lisans eğitiminin son sınıfında YA-PA Çocuk Kulübü’nde stajer psikolog olarak görev almış, aile görüşmelerini gerçekleştirmiş ve Anne-baba / ebeveyn danışmanlığı ile ilgili pek çok çalışma yürütmüştür.

Mezun olduğu yıl Elif Can Öztürk, Ege Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı Yüksek Lisansı’na başvurusu kabul edilmiştir. Eğitimi sırasında çalışarak hem bilgilerini pratiğe dökmüş hem de başka eğitimlerle yetkinliğini geliştirmiştir. Yüksek lisans programı içeriği gereği çocuk, ergen, yetişkin ve ebeveyn danışmanlığı ile ilgili pek çok eğitim almış, çalışma gerçekleştirmiştir.

Uzmanlık eğitimi sırasında çocuk ve anne baba çalışmalarını Akademidisleksi’ de eğitmen olarak sürdürmüştür. Bu süre içinde pek çok disletik ve dikkat eksikliği olan çocukla çalışmış, ebeveynlerine danışmanlık vermiş ve gerek ailelere gerekse okullara pek çok alanda seminerler vermiştir. Zeka testleri ve bilişsel beceri bataryası uygulama, yorumlama, çocuk gözlemi konularında deneyimli hale gelmiştir.

2015 yılında uzmanlığını aldığında Elif Can Öztürk, aynı merkezler grubunun bir üyesi olan Özel Sofist Aile Danışma Merkezi’nde kurum sorumlusu ve uzman psikolog olarak kariyerine devam etmeye başlamıştır ve halen orada hizmet vermektedir. Merkezin açılışı ve tanıtımı gibi pek çok kurumsal konuda aktif olarak görev almasının yanı sıra çocuk, ergen ve yetişkinler ile psikoterapi çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süredeki yoğun klinik deneyim ve katıldığı eğitimlerle uzun soluklu danışmanlık süreçleri yürütmekte, seminerler vermektedir.

4-12 yaş arası çocuklarla Çocuk Merkezli Oyun Terapisi yöntemi ile çalışmaktadır. Çocuklar ile çalışırken ailelerin danışmanlık süreçlerini yürütmektedir. Anne baba ile çocuklarla gerçekleştirdiği entegre çalışmaların yanı sıra çocukların okul süreçlerine de destek olmaktadır. Çocuğun dahil olduğu her alanda desteğin sürmesi, sürece olumlu katkılar sağlamaktadır.

Oyun Terapisi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Elif Can Öztürk çocuklarla; Okul Fobisi, Kaygı Bozukluğu, Sınav Kaygısı, Depresyon, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Akran İlişkilerinde Yaşanan Zorluklar, Yas Süreci, Boşanma Problemleri, Davranış Bozukluğu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Özel Öğrenme Güçlüğü / Disleksi, Asperger Sendromu, 2 Yaş Sendromu, Bağlanma Problemleri, Tuvalet Eğitimi, Kaka Tutma, Çiş Kaçırma, Kardeş Kıskançlığı, Çocuk ve Ergen Odaklı Anne – Baba Danışmanlığı alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Çocuk Terapisi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

12 ve daha ileri yaşlardaki ergenler ve genç yetişkinlerle Varoluşçu Terapi yöntemi ile çalışmaktadır. Ayrıca Sanat ve Kum Terapisi çalışmalarına yer vermektedir. Bu süreçte Anne Baba Danışmanlığı’ nı ihtiyaçlara göre sürdürmektedir. Ergenlik, kişinin tüm çağlarından çok daha farklı özellikler gösterdiği, duygular içinde olduğu, davranışlar sergilediği bir dönemdir. Diğer dönemlerde problem yaratabileceği düşünülen tüm süreçler bu dönemde bir miktar normal karşılanmaktadır. Bu nedenle danışmanlık ve terapi süreçleri özel bir çalışma yaklaşımı gerektirmektedir.

Elif Can Öztürk ergenlerle; Sınav Kaygısı, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Akran İlişkilerinde Yaşanan Zorluklar, Aile Problemleri, İlişki ve İletişim Problemleri, Yas Süreci, Boşanma Problemleri, Davranış Bozukluğu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Özel Öğrenme Güçlüğü / Disleksi, Kaygı Bozukluğu, Duygu Durum Problemleri, Depresyon, Manik Defresif Bozukluk, Kaygı / Anksiyete Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk Panik Atak, Fobiler, Bağımlılık Yeme ve Uyku Sorunları ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Ergen Terapisi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Genç yetişkinlik sonrası orta yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde Varoluşçu Terapi yöntemi ile çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Yetişkinlik süreci, sanılanın aksine kişinin gelişimini ve değişimini sürdürdüğü, sınırlılıkları olabilse de çeşitli alanlarda daha verimli ve aktif olabildiği bir dönemdir. Hiçbir şey durağan gitmemekle beraber yaşanılan hayatta doyumu aramak temel yönelimdir.

Elif Can Öztürk yetişkinlerle ise  Bipolar Bozukluk, Duygu Durum Problemleri, Depresyon Bozuklukları, Manik Defresif Bozukluk, Kaygı / Anksiyete Bozuklukları, Panik Atak, Fobiler, Ayrılma Kaygısı,Sosyal Fobi, Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı-Zorlantı), Beden Algısı Bozukluğu, Tik Bozukluk, Madde Kullanım Bozukluğu, Yeme ve Uyku Sorunları, Boşanma ve Yas Süreçleri, Öfke Kontrol Problemi, Travmatik ve Stres Yaratan Yaşantılar, İlişki Problemleri (İş, Aile, Arkadaş vb) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Yetişkin Terapisi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Elif Can Öztürk, gönüllü çalışmalara da katılmaktadır. Oyun Terapileri Derneği’ nin yürüttüğü Covid-19 pandemisinden etkilenen 4-12 yaş arası çocuklara yönelik başlatılan ‘Covid-19 Çocuklar İçin Psikososyal Destek Grubu’ nda ve Türk Psikologlar Derneği İzmir şubesinin yürütmüş olduğu ‘Deprem Sonrası ve Covid-19 Süreci Ücretsiz Psikososyal Destek’ çalışmalarında aktif olarak görev almıştır.

Tüm blog yazılarını okumak için tıklayın.

EĞİTİMLER

Psikanalitik Psikopatoloji ve Projektif Testlere Giriş Seminerleri – Rorschach ve Projektif Testler Derneği

Çocuk ve Ergen Odaklı Aile ve Oyun Terapilerinde Çalışma Teknikleri (1. Modül) – Nadis Danışmanlık

Psikanaliz ve Pedagoji Seminerleri – İstanbul Psikanaliz Derneği

Çocuk Kitapları Aracılığı İle Terapide Çocuklarla Zor Konuları Çalışmak / Ölüm – Hastalık – Taşınma /- Uzman Klinik Psikolog Büşra Tarçalır

Psikanaliz ve Pedagoji Seminerleri – İstanbul Psikanaliz Derneği

Varoluşçu Vaka Buluşmaları / Depresyon – Varoluşçu Psikoterapiler Derneği

Aile Destekli Çocuk Merkezli Oyun Terapisi (Online) – Oyun Terapileri Derneği

Varoluşçu Buluşmalar Konferansı / Kendine Yakın Ötekine Yakın, Kendine Uzak Ötekine Uzak  – Varoluşçu Psikoterapiler Derneği

Türkçe MATH Eğitimi – Akademidisleksi

Oyun Terapisi Eğitimi 2. Modül Yapılandırılmış Oyun ve Sanat Psikoterapisi Teknikleri Eğitimi – Oyun Terapileri Derneği

Temel Varoluşçu Analiz Eğitimi (60 saat) – Varoluşçu Psikoterapiler Derneği

Türkçe PREP Eğitimi – Akademidisleksi

CAS Eğitimi – İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez

Yönlendirilmemiş Oyun Terapisi 1. Modül Eğitimi – Oyun Terapileri Derneği

WISC-4 Zeka Test Eğitimi – Türk Psikologlar Derneği

WISC-R Zeka Test Eğitimi – Türkiye Disleksi Vakfı

Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi – Padem Psikoloji

Çocuk, Ergen ve Aileleriyle Çözüm Odaklı Terapi – Dr. Stephen Langer


TAVSİYEEDİYORUM.COM

DOKTORUZMANI.COM